سمپاشی سوسک چهار نقطه ای (حبوبات )  به صورت حرفه ای یکی از خدمات سمپاشی تک می باشد.
مشخصات مرفولوژیکی
این آفت سوسک کوچکی است بطول 5 تا 2 میلیمتر، پیش گرده سیاه رنگ و درقسمت جلو باریک شده است. پیش قفس سینه و بالپوش ها ازفلس های سفید مایل به خاکستری و زرد رنگ پوشیده شده و باعث بوجود آمدن نقش و نگارهای خاصی شده است.


                                                                                     


یک لکه تیره دیده می شود. ساق پاها و پنجه ها حنائی رنگ هستند. طول لارو پس از رسیدن برشد کامل به 2میلیمتر می رسد. رنگ عمومی بدن زرد و رنگ پیش قفس سینه و حلقه آخر بدن مایل به قهوه ای است. بدن دارای موهای بلندی است که درتمام سطح آن پیش شده است. علاوه بر این هر حلقه بدن دارای انبوهی ازموهای ردیفی عرضی است. در قسمت انتهائی بدن انبوهی از موهای بلند که بصورت دسته ای پهنی در آمده اند، دیده می شود.


                                                                                    
 
 بیولوژی
این آفت به کلکسیون حشرات، قالی، خز، منسوجات نخی و پشمی، پیله کرم ابریشم، شاخ، پر، پوست ومو خسارت وارد می سازد. این خسارت بیشتر مربوط به لارو این آفت است و حشرات کامل عملاً نمی توانند زیانهای قابل توجهی وارد سازند. لاروهای این آفت گاهی در طبیعت بالاخص در لانۀ پرندگان دیده می شوند و زمستان را بدین حالت می گذرانند. حشرات بال در اوائل بهار روی گلها بویژه خانواده چتریان و خانواده مرکبان برای شکار حشرات دیگر و یا تغذیه از گرده و شهد گلها دیده می شوند.
ماده ها پس از تلقیح تروپسیم منفی نسبت به نور نشان داده وارد اماکن مسکونی وانبارها می شوند. حشره ماده تعداد50 تا30 تیم و بندرت بیشتر از این تعداد را در میان شکاف های موجود در کف زمین، محل تا خوردگی لباس، زیر فرش و غیره می گذارد. تخمها15 تا 8 روز بعد تفریخ شده و لاروهای کوچک از آنها خارج می شوند .این لاروها از مواد غذائی که در دسترس شان قرار دارد تغذیه می کنند. لاروها در طی تکامل خود6 تا 5 مرتبه پوست عوض می کنند. مدت زندگی حشره کامل در حدود یک ماه و دوره زندگی این آفت از تخم تا حشره کامل در حدود 11 ماه تا یک سال طول می کشد. این حشره بطور معمول یک نسل در سال دارد. ولی در شرایط مساعد تا دو نسل در سال و اگر شرایط نامساعد باشد یک نسل آن دوسال طول می انجامد.
از بین بردن آفات توسط متخصصان رادین تک ستیا ،با هدف حداکثر تاثیرو حداقل قیمت صورت می گیرد که مانع آسیب رسانی به انسان ،گیاهان و شرایط محیطی می شود.
مضرات استفاده از سموم غیر بهداشتی توسط افراد نا آگاه :
1-    بی توجهی و افراط در مصرف آفت کش ها غیر بهداشتی باعث خسارات قابل توجهی در موجودات زنده ، بیماری و مرگ در انسان ها می شود.
2-    استفاده ازسموم شیمیایی غیر استاندارد، باعث تغییرسرعت فعالیت های مختلف بدن؛ افزایش تپش قلب و تعریق یا کاهش وتوقف کامل تنفس می شود .
3-    استفاده از سموم غیربهداشتی وهمچنین تماس افراد با این سموم به تغییر سلولی می انجامد که موجب افزایش فعالیت عصبی می شود.
اقدامات لازم جهت پیشگیری
1-    بستن دریچه فاضلاب ها
2-    تمامی منافذ و حفره ها باید با تور سیمی محکم پوشانده شود
3-    رعایت کردن بهداشت محیط جهت جلوگیری از نفوذ حشرات موذی
4-    تعویض شیشه ها و درب های شکسته برای جلوگیری از ورود آفات
5-    تمیز نگاه داشتن محل برای جلوگیری از ورود آفات بسیار اهمیت دارد.
6-    احداث ساختمان های مناسب با رعایت اصول ایمنی، دقت در ساختن بنا،بستن راه های نفوذ سوسک ،استفاده از فوندانسیون های آجری و سیمانی.
در صورت نیاز به سمپاشی چند مرحله ای حتما اقدام به سمپاشی مجدد نمایید زیرا اگر آفات بصورت موقت از محل دور شده باشد یا به دلیل قرار داشتن در کپسول ها با سم تماس پیدا نکرده باشند با سمپاشی مجدد آفات کاملا از بین خواهند رفت.
اقداماتی که پس از اتمام سمپاشی حرفه ای باید صورت گیرد
1-    با مشاوره با کارشناسان زمان مناسب برای ورود به محیط را مشخص کنید تا دچار مسمومیت توسط بخار و ذرات معلق ناشی از سم نشوید.
2-    به این نکته توجه داشته باشید؛ سم تا زمانی که مرطوب است و کاملا خشک نشده می تواند مسمومیت ایجاد کند.
3-    خانمهای باردار،کودکان ،افرادی که دچار بیماری قلبی، کلیوی، حساسیت های پوستی و... هستند؛ برای  حضور در محل سمپاشی شده طبق توصیه ی کارشناسان عمل کنند.
4-    پس از سمپاشی و بازگشت به محل تمامی راه های جریان هوا،در و پنجره ها را باز بگذارید.
5-    توجه داشته باشید که ،تنها پس از هوادهی می توانید به محل باز گردید.
6-    در صورت آغشته شدن مواد غذایی و آب به مواد سمی،از مصرف آن خودداری کنید.
7-    کنترل جهت اطمینان از نتایج بدست آمده با استفاده از روش های پاک سازی محیط ، بهبود شرایط وساختمان وسایراقدامات،زیر نظرمتخصصان سمپاشی تک صورت می گیرد.