با نزدیک شدن به فصل گرما و بالا رفتن درجه حرارت لزوم استفاده ،از سموم بهداشتی برای از بین بردن حشرات و حیوانات موذی در ساختمان ها مطرح می شود. باید توجه داشت که استفاده از سموم نباتی و تایید نشده خطر سقط جنین، مشکلات پوستی ،عصبی و تنفسی را افزایش می دهد. در نتیجه بکارگیری افراد غیر متخصص و نا آگاه، همچنین استفاده از سموم غیر استاندارد،موجب به خطر انداختن افراد در ساختمان بویژه ،کودکان ،میانسالان،خانمهای بادار و بیماران قلبی ، کلیوی ، ریوی و... می شود.

محل ساخت کلنی ،زاد و ولد حشرات و حیوانات موذی معمولا در جاهای گرم مانند حمام، آشپزخانه ها ، موتورخانه ها و اطراف لوله های فاضلاب می باشد در نتیجه از بین بردن این آفات و جانوران موذی نیاز به سمپاشی تخصصی دارد و ممکن است محل مورد نظر به دلیل قرار داشتن نوزادان سوسری در کپسول ها وتخم دیگر حشرات ، همچنین دور بودن حشرات  از محیط مورد نظر، احتیاج به سمپاشی مجدد داشته باشد،عملیات سمپاشی آخرین روش مبارزه می باشد که به دلیل موثر نبودن اقداماتی نظیر بهداشت محیط، نظافت، بهسازی و رفع هر گونه منبع آلوده ضروری می باشد.
از بین بردن آفات توسط متخصصان سمپاشی تک،با هدف حداکثر تاثیرو حداقل قیمت صورت می گیرد که مانع آسیب رسانی به انسان ،گیاهان و شرایط محیطی می شود.

اقداماتی که قبل از سمپاشی ساختمان باید صورت گیرد :
1-    کودکان،خانمهای باردار،افرادی که دچار؛ بیماری های قلبی،کلیوی،حساسیت های پوستی و ... هستند از حضور در محل سمپاشی خودداری نمایند.
2-    در صورت امکان ،مواد غذایی را از محل مورد نظر خارج کرده و یا روی آن را بپوشانید.
3-    با مشورت  با مشاوران سمپاشی ،زمان مناسب برای سمپاشی را مشخص نمایید.
4-    با کمک گرفتن از کارشناسان نوع آفات و نوع سم را مشخص کنید.
5-    حیوانات ،پرندگان و لانه آنها را دور از محل سمپاشی نگاه دارید.

اقداماتی که پس از سمپاشی ساختمان باید صورت گیرد :
1-    از تماس دست و بدن کودکان با دیوارهای آغشته به سم جلوگیری نمایید.
2-    در صورت آغشته شدن مواد غذایی و آب به مواد سمی، از مصرف آن خودداری کنید.
3-    پس از انجام مراحل سمپاشی و قبل از استفاده محیط ساختمان ، محل مورد نظر را شست و شو نمایید.
4-    برای جلوگیری از ورود حشرات و جانورا ن موذی دریچه ی فاضلاب را بپوشانید.
5-    تمیز نگاه داشتن محل برای جلوگیری از ورود آفات بسیار اهمیت دارد.